• images_cms-image-000028229.jpg

Nie tylko o bibliotece i książkach

Dnia 24 maja br. gościliśmy  uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Białężynie. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak bardzo ważnym w rozwoju dziecka  jest  rozbudzanie  zainteresowania książką. Cenne informacje, które zdobywamy poprzez czytanie książek  są nieocenione - to kopalnia wiedzy. O tym , że biblioteka jest miejscem szczególnym przekonali się nasi goście. Dzieci zapoznały się z codzienną pracą pani bibliotekarki, jak można dołączyć do grona czytelników a swobodnie spacerując miedzy regałami z księgozbiorem.

IMG 20170524 113159

galeria

Z zaciekawieniem oglądały  kolorowe i bogato ilustrowane pozycje literatury dziecięcej. Wysłuchały czytanej przez bibliotekarkę baśni H. Ch.. Andersena „Stokrotka”, wzięły udział w zagadkach, w słodkim konkursie jedząc pałeczkami cukierki. Zwieńczeniem spotkania były zajęcia plastyczne pt:”Moja Mama”. Wszystkie prace  mogły zabrać i przyozdobić w domu. Dzieciom spodobała  się przygoda z książką w bibliotece,  w której można się  świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas. Żegnając się dzieci złożyły obietnicę, że niedługo  wrócą do biblioteki tzw. krainy książek.

Wielka Granda – Prehistoryczne stworzenia

Na warsztatach z cyklu „ wielkie wykopaliska” nasi mali archeolodzy musieli odkryć szczątki odciśnięte na skamieniałościach i posiłkując się książkami odkryć do jakiego prehistorycznego zwierzęcia one należą. Następnie maluchy za pomocą „ kolorowego piasku” pomalowały róże dinozaury.

koordynator projektu

IMG 20170518 123424.jak zmniejszyc fotke plZdjęcia

Filia nr 1 zaprasza

Od poniedziałku 22 maja

zapraszamy ponownie do Filii nr 1

Otwarte Zapraszamy2

Rodzinne Potyczki z Bajką

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

Wuja Czechu w Bibliotece

9 maja br. gościem biblioteki był Marek Szymański, który przyjechał na spotkanie autorskie pod hasłem „Wuja Czechu w Bibliotece”. Otóż  tajemniczy Wuja Czechu to postać literacka stworzona przez naszego gościa, aby pamięć o gwarze poznańskiej nie przeminęła.

Pan Marek  zaprezentował własne przekłady popularnych wierszy dla dzieci. Usłyszeliśmy m.in. „Samochwałę”, „Lokomotywę”oraz „Bajkę o Czerwonym Kapturku”. Wyświetlane slajdy z zabawnymi grafikami były tłem do przygotowanych tekstów, a każdy z nich  wywoływał uśmiechy na twarzach zgromadzonych i przyjmowany był oklaskami. Podziwiać mogliśmy nie tylko talent, ale i wiedzę Wuja Czecha, który również opowiadał o etymologii danych słow.

IMG 20170509 180040

galeria

Na koniec spotkania była możliwość zakupu bestsellerowych książek „Dej mi szpycnańć na twą giyrę” oraz „W antrejce na ryczce”, można je wypożyczyć w bibliotece lub też zamówić bezpośrednio u autora.

IMG 20170511 130601

Spotkaniu towarzyszyła wystawa o gwarze poznańskiej, która będzie dostępna do końca czerwca na sali sesyjnej.

Natalia Kazuś

Czytelnia BP

Wielka Granda – Statki kosmiczne i nanoroboty

W ostatnich tygodniach nasze maluchy wykonywały na zajęciach plastycznych latające statki kosmiczne. Natomiast na warsztatach poświęconych robotyce urządziliśmy wyścigi nanorobotów, które odbywały się na wcześniej przygotowanym torze wyścigowym.

koordynator projektu

IMG 20170511 123902.jak zmniejszyc fotke pl

Książka najlepszy przyjaciel!

W dniu 8 maja br. bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola ” Smocze Wzgórze”. Przywitani słowami : jestem bardzo szczęśliwa ,gdy chętnie i systematycznie po mnie sięgacie. Dzięki mnie czeka na Was przygoda… bez wahania odpowiedziały co będzie  tematem spotkania.

IMG 20170508 111629

galeria

Nasi zaprzyjaźnieni goście zapoznali się z etapami powstawania książki, dowiedzieli się jakie korzyści niesie czytanie, jak zostać czytelnikiem oraz jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania wierszy o książce, zagadek. Na zakończenie z domowego piasku lepili złotą rybkę, piernikową chatkę, pantofelka. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy lecz także z  obietnicą, że wróci do biblioteki, po kolorowe książki.

Przedszkolaki poznają Unię

Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo ciekawe świata, chłonne wiedzy na temat wszystkiego co go otacza. Grupa przedszkolna z Klubu Przedszkolaka wraz z opiekunkami w dniu 5 maja przybyła do biblioteki. Tematem przewodnim była Unia Europejska, która  jako wspólnota ma kilka symboli, które podkreślają jej jedność-waluta, hymn, flaga. Nasi goście wysłuchali austriacką bajkę –„Krasnal z Żelaznego Wzgórza i furman”.

IMG 20170505 110144

galeria

Uczestnicy naszego spotkania zaprosili gości z Unii i to dla nich projektowali podkładkę  pod filiżankę. Zwieńczeniem spotkania było narysowanie maskotki -Syriusza oraz zabawa w unijny pociąg ,który mknie przez Europę.