Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
  • a_filiaNr1.jpg
  • bcaner gadżety kopia.jpg
  • blog baner CZARNY.jpg
  • Twoja Biblioteka posiada dostęp do platformy.jpg

Aktualności

II Gminny Turniej Historyczny za nami!

 

            Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 625-lecia miasta goślińskie środowiska szkolne zorganizowały Gminny Turniej Historyczny, będący druga w ostatnich latach taką inicjatywą. Konkurs ten był częścią obchodów jubileuszowych i jako taki propagował wiedzę o historii Murowanej Gośliny. Pierwszy etap rywalizacji rozegrał się w placówkach szkolnych naszej gminy – wyłoniono trójki uczniowskie, które miały reprezentować każdą placówkę oświatową na poziomie gminnym. reprezentacje szkolne spotkały się w rozgrywce finałowej, która odbyła się 6 czerwca 2014 roku w auli goślińskiego Gimnazjum nr 1. Ostatecznie w zawodach wzięły udział reprezentacje sześciu szkół – czterech na szczeblu podstawowym, oraz dwóch na poziomie gimnazjalnym.

 

P1090001

 

            Uczestników turnieju, zgromadzonych gości, kadry nauczycielskie i uczniów goślińskich szkół, którzy przybyli na zawody, by dopingować swych reprezentantów przywitał Konrad Strykowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Następnie zaprezentowano zasady turniejowej rozgrywki: na wynik końcowy składać się miały rezultaty uzyskane w czterech konkurencjach. Były to: przedstawienie wcześniej przygotowanych prezentacji multimedialnych na przydzielony temat, seria pięciu losowanych pytań dotyczących historii ziemi goślińskiej, rozpoznawanie miejsc przedstawionych na starych widokówkach, oraz skompletowanie biogramów pięciu osób zasłużonych dla Murowanej Gośliny. Dodatkowe punkty drużyny uzyskiwały także za postawę wspierających je grup kibiców. Po ponad półtoragodzinnej rozgrywce do pracy przystąpiło jury konkursu, procedujące pod przewodnictwem kustosza Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej Norberta Kulse, które dokonało oceny uzyskanych przez zespoły wyników i podliczenia zdobytych punktów. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce i największą liczbę uzyskanych punktów wywalczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej z Długiej Gośliny, która wyprzedziła zespoły z Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie, Szkoły Podstawowej z Białężyna oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. Na szczeblu gimnazjalnym zwyciężyła reprezentacja goślińskiego Gimnazjum nr 2, wyprzedzając swoich kolegów z Gimnazjum nr 1. Uczestnikom turnieju wręczono nagrody, kolejne otrzymają także podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 lipca 2014 roku.

            Tegoroczny II gminny Turniej Historyczny z okazji 625-lecia praw miejskich Murowanej Gośliny należy zaliczyć do przedsięwzięć udanych. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy historycznej, a kibice żywiołowo dopingowali swoich reprezentantów. Kto wie, może kolejne takie przedsięwzięcie będzie miało miejsce już za rok?

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.315175728607021.1073741837.302548613203066&type=1

Dariusz Paprocki

Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej

Dodatkowe informacje