Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
  • a_filiaNr1.jpg
  • bcaner gadżety kopia.jpg
  • blog baner CZARNY.jpg
  • Twoja Biblioteka posiada dostęp do platformy.jpg

Aktualności

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

logo dkk duzeźródło grafiki wbp

25.03.2019

Eric – Emmanuel Schmitt „Kiki van Beethoven”

Kolejną książkę Schmitta powinni przeczytać przede wszystkim MELOMANI, miłośnicy, znawcy i wielbiciele muzyki klasycznej!

DLACZEGO? Bowiem historia Kiki, zawarta w pierwszej części (szkoda, że taka krótka) wydaje się wstępem do rozważań zawartych w eseju. To opowieść o kobiecie z domu starców, która znalazła swoją miłość do Beethovena. Jej życie nabiera barw. Pogodzi się z samobójczą śmiercią syna, pojedna z synową, nawiąże znajomość z młodym hiphopowcem, tolerować będzie słabostki swych przyjaciółek, zadufanego w sobie brata. Przy czym na uwagę zasługuje tu przezabawny, dowcipny język. Bawią i śmieszą jej rozmowy z młodym, bratem, opisy przyjaciółek czy ostatecznie, żądanie testamentu – nagrobka po własnej śmierci.

W części drugiej, bardzo dowcipnie nazwanej „Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje…: autor niewątpliwie znawca muzyki klasycznej, „narzuca” nam jej pojmowanie. Zbyt wiele tytułów utworów, historii ich powstania itd.

Warto podkreślić że, czytelnik – humanista znajdzie w tej części odpowiedź na odwieczne pytanie o miejsce człowieka w świecie, o tym czym jest szczęście, radość. I piękny podrozdzialik – zakończenie: „CREDO NOWOCZESNEGO HUMANIZMU”!

Biorąc pod uwagę całą, dotychczasową twórczość pisarza, filozofa, humanisty – warto być SCHMITTOMANEM!!!

                                                                                                                             Dioniza Boch

                                                                                                                 DKK w Murowanej Goślinie

 

25.03.2015

DOROTA MASŁOWSKA „KOCHANIE, ZABIŁEM NASZE KOTY”

Przeciwnicy Masłowskiej twierdzą, że nic z jej książek nie wynika, że pesymizm i szarość.

A co, nie widzą siebie? Młoda autorka – wnikliwa obserwatorka zwykłego codziennego dnia – portretuje tu każdego z nas. Czy to nie my kupujemy i przeglądamy kolorowe, szmatławe piśmidła? Nie my chodzimy na wystawy sztuki współczesnej udając, że rozumiemy, co oznacza kłębek wełny w nocniku? Nie my bombardowani mediami, poprawiamy urodę, uprawiamy „modne sporty”, dbamy o higienę i dietę – bo tak wypada?

Poszukajmy siebie w bohaterce Fah – samotnej, nadwrażliwej, poszukującej przyjaciół dziewczynie w wielkim mieście, w wyzywającej, ubierającej się dziwacznie, zdzirowatej Jo, czy wreszcie w postrzelonej, manipulującej ludźmi, niby artystce Go. Może jesteśmy w szalonym świecie piątkowej zabawy, na wernisażu zmanierowanych odszczepieńców?

Ów negatywny obraz świata to groteska o nieprawdopodobnej, subkulturalnej „energii” językowej. A jeżeli ktoś woli prosty, wygładzony, szkolny język – niech sięga po lektury „lekkie, łatwe i przyjemne”! Bowiem D. Masłowska codzienność doczesnego świata podsuwa krzywe zwierciadło . Co w nim dojrzy czytelnik – zależy od niego!!!

                                                                                                                                 Dioniza Boch

                                                                                                                       DKK w Murowanej Goślinie

 

25.02.2019

NIE TYLKO WYPOŻYCZAMY

Potrzebowaliśmy wspólnych rozmów o literaturze, bo łączy nas pasja czytania, poznawanie nowych pozycji, czerpanie przyjemności z dyskutowania o książkach.

W związku z tym Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie przy ul. Poznańskiej 16 od stycznia dołączyła do ok. 2 tys. Dyskusyjnych Klubów Książki w całej Polsce. Koordynatorem działań klubów na terenie województwa wielkopolskiego jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna, a projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego projektu Instytut Książki.

Naszymi opiekunkami – mediatorkami są Pani Agnieszka Kajdaniak i Beata Rozmiarek. Swoim doświadczeniem i pomocą służy też prowadząca młodzieżowy DKK przy Gimnazjum nr 1 Pani Anna Płonka. Spotkania DKK odbywają się raz w miesiącu, dokładnie w każdy ostatni poniedziałek o godz. 17:00

Na każdym omawiamy jeden tytuł. Przeczytana przez nas powieść stanowi początek dyskusji. Robimy to w miłej atmosferze przy ciastku, herbatce i kawie. Nie trzeba być krytykiem literackim, by czerpać przyjemność z dyskutowania o przeczytanych książkach. Nie oceniamy gustów czytelniczych i szanujemy zdanie innych. To przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. 

                                                                                                                                Dioniza Boch