• abitmap.png

Goślińskie Książkowe Emporium

Nasza biblioteka jako jedna z 50 placówek w naszym kraju zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu „ Odkrywamy Książkowe Emporium”. W ramach przygotowań do warsztatów postanowiłyśmy stworzyć symboliczne książkowe Emporium w jednym z naszych oddziałów. Inspirowane książką przygotowałyśmy także szereg zadań dla dzieci. Dlatego 16 i 17 maja 2018 r. do wspólnej zabawy zaprosiłyśmy dwie klasy trzecie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. W skrócie przybliżyłyśmy dzieciom nietypową historię Znajdy Jones i zachęciłyśmy do lektury książki. Porozmawiałyśmy z nimi o czytaniu książek, o tym gdzie i kiedy nauczyły się czytać, o tym czy ich zdaniem czytanie jest przydatne w życiu.

W tajemniczych kopertach na uczestników warsztatów czekały instrukcje z zadaniami, które były dość trudne, dlatego każdą klasę podzieliliśmy na cztery grupy. I tak rozpoczęła się wielka przygoda. Pierwszym zadaniem była praca ze słownikami języka polskiego oraz słownikiem polsko – łacińskim, polegająca na odnalezieniu haseł: książka, biblioteka, kaligrafia, księgarnia, emporium. Wyjaśniliśmy sobie znaczenie poszczególnych haseł, a w ramach kaligrafii dzieci musiały odnalezione hasła staranie przepisać piórem ze stalówką. Wszyscy bardzo entuzjastycznie zareagowały na możliwość pisania piórem, a dla większości była to pierwsza taka okazja. Wspólnie odszukaliśmy różnicę pomiędzy księgarnią, a biblioteką. Wytłumaczyłyśmy dzieciom, że w każdej bibliotece książki przypisane są do danego działu i analogicznie w księgarni Książkowe Emporium książki przypisane były do danych sal. Kolejnym zadaniem było wysłuchanie fragmentu książki i wypisanie nazw jak największej liczby zapamiętanych pomieszczeń. Następnie uczestnicy warsztatów, motywowani zdobyciem kolejnych punktów, przemieszczali się między bibliotecznymi działami i regalami w poszukiwaniu symbolicznych sal i konkretnych książek w których ukryte były fragmenty rękopisu. Dzieci zaciekawione treścią rękopisu, złożyły go w całość i wspólnie przeczytały. Nawiązała się dyskusja o ich ulubionych książkach i miejscach w których lubią czytać. Trzecioklasiści przygotowali także pocztówki do Znajdy Jones - głównej bohaterki książki, w których polecali jej swoje ulubione książki. Ostatnie zadanie odbyło się w uszytym przez bibliotekarki Książkowym Emporium. Znajdował się w nim pusty regał, a w tajemniczej skrzyni zagubione książki, które należało przyporządkować do odpowiedniej półki na regale.

W ramach podziękowania za udział w zajęciach dzieci otrzymały dyplomy i wylosowały sobie drobne upominki. Na zakończenie literackiej przygody, dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie w towarzystwie Znajdy Jones. Warsztaty nadal trwają. W najbliższych dniach przygodę w Goślińskim Książkowym Emporium przeżyją dzieci z kolejnych klas.

Agnieszka Kajdaniak, Beata Rozmiarek

1.jak zmniejszyc fotke pl