• abitmap.png

Majowe atrakcje w bibliotece!

Maj to miesiąc bibliotek, dlatego z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych czytelników wiele atrakcji. Odbyły się różne warsztaty i konkursy. Dzieci uczestniczące w zajęciach garncarskich miały okazję wykonać naczynia z gliny według własnego projektu. Wszyscy bardzo kreatywnie podeszli do tego zadania. W ramach zajęć ” Malowanie na koszulkach” uczestnicy wykonali autorskie koszulki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pt. „ Balonowe stwory”, prowadzone przez animatorów z Krainy Zabaw. Dzieci wspólnie z instruktorami i rodzicami stworzyły m.in kolorowe pieski, kwiatki, miecze, łabędzie itp. Kraina Zabaw przygotowała niespodziankę w postaci warsztatów tworzenia ogromnych baniek mydlanych. Radości i uśmiechów było co nie miara.

Ponad 50 dzieci wzięło udział w konkursie plastycznym „ Mój ulubiony bohater z bajki”. Kolorową galerię prac dzieci można podziwiać w naszej siedzibie ul. Poznańska 16 do końca wakacji. Zorganizowaliśmy także konkurs z nagrodami pt. „ Czytam, bo…”, dzięki któremu poznaliśmy motywacje czytelnicze naszych czytelników. Natomiast dla fanów książek o przygodach Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka przeprowadziliśmy całomiesięczne detektywistyczne zmagania z zagadkami. Zwycięzcy otrzymali zestawy książek. W międzyczasie rozdaliśmy również nagrody w konkursach czytelniczych, organizowanych na naszym profilu facebookowym.

Nasza biblioteka jako jedna z 50 placówek w kraju zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Wszystkie dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 1 uczestniczyły w przygotowanych przez nas warsztatach literackich. Gościliśmy też kilka grup przedszkolnych, które miały okazję uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych, zwiedzić bibliotekę oraz wykazać się wiedzą dotyczącą literatury dziecięcej grając w Wielką Grę Planszową.

W maju zakończyliśmy także prace związane z metamorfozą holu biblioteki, która została przeprowadzona za pozyskaną kwotę w wysokości 10 955 zł, w ramach projektu „Gośliński Azyl”, dofinansowanego przez Fundację BGK. Na naszych gości czekają nowe komputery, wygodna sofa, fotele oraz kolorowe pufki dla dzieci. Na ścianie zawisł wyświetlacz, na którym prezentujemy informację o nadchodzących wydarzeniach i relacje z naszej działalności.

Zakończyła się również trwająca 5 miesięcy druga edycja projektu Wielka Granda w Bibliotece, dofinansowana w ramach programu „Na dobry początek” przez fundację BGK w kwocie 9990,30 zł. W tej edycji wzięło udział 26 dzieci. Podczas warsztatów maluchy miały okazję wykazać się swoimi talentami plastycznymi, wykonać różne eksperymenty naukowe. Poznawały środki transportu oraz zawody. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Przenieśliśmy się również w świat magii, dzięki występowi Iluzjonistki Michelle. Zorganizowaliśmy również przedstawienie teatralne, w którym wystąpili aktorzy z Teatru Maska.

Zakupiliśmy dużo nowości wydawniczych. Nasi stali czytelnicy, którzy odwiedzili nas w maju otrzymali drobny upominek. Ze wszystkich zajęć i konkursów skorzystało 357 osób. Cieszymy się , że wszystkie nasze inicjatywy budziły duże zainteresowanie.

Agnieszka Kajdaniak,
                                                                                                Beata Rozmiarek