Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
  • bcaner gadżety kopia.jpg
  • blog baner CZARNY.jpg
  • Twoja Biblioteka posiada dostęp do platformy.jpg

Aktualności

jubileusz 750 - lecia

Przygotowania do obchodów 750-lecia kasztelanii radzimskiej na kartach historii planowanych na rok 2006 (pierwsza wzmianka o kasztelanii pochodzi z 1256 roku) rozpoczęto w 2005 r. Dzięki staraniom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie powołany został międzygminny komitet organizacyjny obchodów radzimskich, grupujący przedstawicieli czterech gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Oborniki i Suchy Las, na czele którego stanął R. Pomin. Patronat nad jubileuszem objęli: arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Burmistrz Obornik – Anna Rydzewska, Burmistrz Murowanej Gośliny – Tomasz Łęcki, Wójt Czerwonaka – Mariusz Poznański oraz Wójt Suchego Lasu – Grzegorz Wojtera. W trakcie kilkunastu spotkań organizacyjnych, wytyczono program obchodów roku jubileuszowego.
    Rok jubileuszowy rozpoczął się od międzygminnego konkursu historycznego wiedzy o Radzimiu. Finał miał miejsce 28 stycznia w Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie. W niezwykle wyrównanej rywalizacji ostatecznie zwyciężyła drużyna gospodarzy, o jeden punkt wyprzedzając reprezentację Gimnazjum nr 1 z Murowanej Gośliny, a o dwa punkty – reprezentantów Gimnazjum nr 3 z Obornik. Przez pierwsze miesiące roku na terenie gmin biorących udział w obchodach prowadzone były cztery zorganizowane przez Biblioteki Publiczne konkursy radzimskie: plastyczny, literacki, fotograficzny oraz multimedialny. Wyniki konkursów zostały ogłoszone w marcu, a laureaci mogli odebrać nagrody podczas pierwszego wielkiego wydarzenia obchodów jubileuszowych – sesji popularno-naukowej „750 lecie kasztelanii radzimskiej na kartach historii”, która odbyła się 20 kwietnia 2006 roku w sali Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie. Sesja zgromadziła wielu znamienitych gości z patronami jubileuszu na czele. Prelekcje na różne tematy związane z Radzimiem wygłosili: prof. Z. Kurnatowska, dr Mieczysław Brust, ks. kanonik Zbigniew Kapturczak, a także K. Kosmowski i D. Paprocki. Wyświetlony został film o Radzimiu przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. gen. Chłapowskiego. Odbyły się również występy muzyczne i taneczne. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprezentowało wystawę dokumentującą dotychczasowe wyniki badań wykopaliskowych na grodzisku radzimskim. Przy okazji wystawiono również prace laureatów konkursów o Radzimiu. W okresie po sesji na terenie gmin uczestniczących w obchodach jubileuszu odbywały się liczne odczyty o dziejach kasztelanii radzimskiej, w prasie prezentowano artykuły na ten temat.
11 czerwca odbyła się kolejna wielka impreza jubileuszowa – zlot młodzieży na lewobrzeżnym Radzimiu, połączony z rajdem Maniewo – Radzim oraz mszą świętą za wszystkich radzimskich parafian. Głównym organizatorem uroczystości było środowisko harcerskie Obornik, wspomagane przez obornickie władze miejskie oraz Szkołę Podstawową w Maniewie. Na mecie rajdu zaprezentowano wystawę o grodzie radzimskim, pokazy walk wojów piastowskich oraz wystąpiły dzieci z Maniewa.
Ukoronowaniem obchodów jubileuszowych był IV Jarmark św. Jakuba, trwający w dniach 22 i 23 lipca 2006, nawiązujący swą tematyką do rocznicy 750-lecia kasztelanii radzimskiej na kartach historii. Wydarzenie to zostało przygotowane przez gośliński Ośrodek Kultury i Rekreacji, według projektu K. Kosmowskiego. Specjalnie dla celów Jarmarku w centrum Murowanej Gośliny wzniesiono rekonstrukcję grodu radzimskiego, dookoła której przez cały pierwszy dzień prezentowano rozliczne atrakcję – inscenizacje historyczne, walki wojów piastowskich, pokazy średniowiecznego rzemiosła, śpiewy i tańce wywodzące się w czasów średniowiecznych (fot. 4). W drugim dniu jarmarku można było podziwiać występy artystyczne, mające już jednak bardziej nowoczesny charakter. Przy okazji jarmarku w izbie Regionalnej Ziemi goślińskiej raz jeszcze zaprezentowano wystawy o Radzimiu: archeologiczną – przygotowaną przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, oraz plastyczno-fotograficzną – prac nadesłanych na konkursy o Radzimiu. Podczas dwóch dni jarmarczne atrakcje obejrzało kilka tysięcy osób, które oprócz możliwości uczestnictwa w dobrej zabawie miały także okazję zapoznać się osobiście z dziejami i znaczeniem Radzimia. Tym samym wiedza o kasztelanii radzimskiej została po raz kolejny rozpropagowana, tym razem – dzięki obecności mediów wielkopolskich – na niespotykaną wcześniej skalę.